Seară duhovnicească

16 iulie 2019

Părintele monah Valerian Grecu (90 ani), mărturisitor din temnițele comuniste, într-o seară duhovnicească în Parohia Sfânta Vineri Pajura. “Nu mi-au putut dărâma biserica vie din suflet. Biserica vie din suflet mi-a întinerit sufletul și trupul. Sunt tânăr la 90 de ani.”

MESAJE ale PĂRINTELUI VALERIAN GRECU de la seara duhovnicească în Parohia Sf. Vineri Pajura
(16 iulie 2019 - memorabilă seară)

Multe a spus Părintele, multe am înțeles, multe ...nu am înțeles. Vă transmitem și dumneavoastră din cele spuse, lăsându-vă a le înțelege după mintea și inima dumneavoastră.

Mulțumim, Părinte. Sunteți extraordinar. Dumnezeu să vă întărească și să mai luminați și pe alții așa cum ați făcut-o cu noi!

"1. Poți pierde pe Iisus, dar îl poți regăsi.
2. Am venit din temniță și am fugit la mănăstire. Fugit sunt.
3. Ne-au dat liber să ne construim biserici și troițe, dar ucid în noi biserica cea vie, sufletul.
4. Punte de gheață peste prăpastia iadului a creat Maria Magdalena.
5. Dumnezeu a venit pe pământ pentru cei păcătoși și nu pentru cei drepți.
6. Sfânta Scriptură este un soare care cuprinde totul.
7. Cuvântul Lui Dumnezeu nu se termină niciodată. Se termină păcatul și Cuvântul Lui nu se termină.
8. Nimic nu este mai urât decât răutatea din inima omului.
9. Dacă dragoste nu am, nimic nu sunt.
10. Aveți credință în Dumnezeu. Vor veni vremuri grele.
11. De când cunosc oamenii am început să iubesc animalele domestice și vreau să îmbrățișez animalele sălbatice.
12. Doamne, dacă scap de aici (n.e. din temniță) și cu perii capului voi vorbi.
13. Urmați Biserica, urmați Preoții, trăiți creștinește pentru că nu știți când vine sfârșitul.
14. M-au schingiuit, m-au bătut, m-au batjocorit, dar nu au putut să omoare Biserica cea vie din inima mea. Datorită lor am devenit monah.
15. Lăsați toate supărările, toate neiertările. Dacă nu ierți pe fratele tău, nu te poți ruga. Ca să te poți ruga trebuie sa fii al tuturor (n.e. adică să iubești pe toți)
16. Nu vă mai zidiți case pe pământ. Construiți mănăstire în cer.
17. Nu mă tem de moarte, dar mă cutremur de locurile prin care merg.
18. Dragii mei, treziți-vă la realitate. Ne-am pierdut busola.
19. Nu vă temeți că mai suntem puțini. Suntem puțini dar cu elan. Dumnezeu va salva țara românească prin eroismul câtorva.
20. Părinte, eu mâncare mai gasesc, însă aș vrea să mă împărtășesc aici, mai degrabă.
21. Dacă nu căpătați un dar de la Dumnezeu înseamnă că nu ați suferit pentru el. Voi încă nu ați suferit până la sânge ca să căpătați ce doriți.
22. Un gând curat la Dumnezeu întrece mii de acatiste citite.
23. Nu va temeți de suferință. Iertați pe cei care sunt răi cu voi. Rugați-vă neîncetat. Îngenuncheați inima. Dați o lacrimă.
24. Doamne, dă-mi potop de lacrimi ca să-mi pot spăla păcatele mele și ale neamului meu.
25. Rugați-vă pentru cei căzuți.
26. Astăzi este mare foame de Cuvântul Lui Dumnezeu. Stați lângă Biserica pe care nu o vor birui nici porțile iadului. Împărtașiți-vă cât mai este încă zi pentru că noaptea va veni.
27. Lumea gonește ca să prindă un loc în cimitir și o cruce la cap. Treziți-vă.
28. Rugați-vă și pentru mine. Îmi place viața, frumusețea, dragostea, Biserica.
29. Dumnezeu te preamărește prin oameni. Fiți flori, răspândiți miros frumos celorlalți oameni.
30. Plâns cu lacrimi sau plâns cu inima.
31. Cu urechile se vede și cu ochii se aude.
32. Toate au un sfârșit, numai Cuvântul Lui Dumnezeu nu are sfârșit.
33. Îmi dau sufletul pentru dumneavoastră. Dumneavoastră să vi-l dați pentru Hristos.
34. Vă pun pe toți în inima mea, vă închid în sufletul meu. Rugați-vă pentru mine ca sa îmi dea Dumnezeu putere.
35. Alergați cu credință la sfintele moaște pentru că vă vor ajuta.
36. Cei care aveți păcate, țineți 7 zile de post (n.e. negru) până la ora 15.00, citiți 40 de paraclise ale Maicii Domnului. Ea iți va șterge sudoarea frunții.
37. Vedeți cât de grea este mustrarea conștiinței. Spovediți-vă, împărtășiți-vă și Dumnezeu vă iartă.
38. Învățați-vă copiii cu ce ați auzit (n.e. aici în seara aceasta).”