12 Aprilie 2015

"De este cineva binecredincios și iubitor de Dumnezeu, să se bucure de acest praznic frumos și minunat..."

Vă aÅŸteptăm cu bucurie la Praznicului ÃŽnvierii Domnului nostru Iisus Hristos, sâmbătă seara, 11 aprilie, începând cu ora 23.  Slujba ÃŽnvierii, urmată de Utrenia PaÅŸtilor ÅŸi de Liturghia ÃŽnvierii va începe la ora 24, cu ritualul împărÅ£irii luminii...

Program liturgic  6-14 aprilie

Luni                      8.00  Spovedanii

MarÅ£i                  17.00  Denie,  Spovedanii

Miercuri

Joi                 8.00   Sfânta Liturghie

17.00   Denia celor 12 Evanghelii

Scoaterea Sfintei Cruci

Vineri           8.00   Spovedit, ÃŽmpărtășit copiii

11.00   Scoaterea Sfântului Epitaf

17.00   Prohodul Domnului Iisus Hristos

Sâmbătă      8.00   Spovedit, ÃŽmpărtășit copiii

12.00   Biserica se închide pentru curățenie

23.00   Slujba ÃŽnvierii

Duminică   12.00  Vecernia Dragostei

A II-a zi de PaÅŸti (Luni)     8.30   Utrenia È™i Sf. Liturghie

A III-a zi de PaÅŸti (MarÈ›i)  8.30   Utrenia È™i Sf. Liturghie

}

Cei care doresc să ia parte la Slujba ÃŽnvierii sunt rugaÅ£i să vină la biserică începând cu orele 23.00 pentru ca  să-ÅŸi poată procura în rânduială lumânările pascale.

La sfârşitul Sfintei Liturghii se va împărţi enoriașilor pâinea binecuvântată, numită „Paşti" și se vor servi prinoase pascale. Cei care nu au posibilitatea participării la întreaga slujbă, vor putea primi Paștile la sfârșitul Slujbei Învierii, la ieşirea din biserică.

Bucuria Paştilor însă îşi găseşte adevăratul sens şi împlinirea mai ales în participarea la Sfânta Liturghie şi în împărtăşirea cu Sfintele Taine.

A doua ÃŽnviere sau Vecernia Dragostei se va săvârÅŸi în ziua de PaÅŸti, duminică, 12 aprilie, la orele 12:00. Luni, 13 aprilie ÅŸi marÅ£i, 14 aprilie, a II-a ÅŸi a III-a zi de PaÅŸti, Utrenia È™i Sf. Liturghie se vor săvârÅŸi  începând cu orele 8:30.