15 noiembrie 2017

Ortodoxie și Liturghie

Cea mai importantă slujbă din cultul Bisericii Ortodoxe este Sfânta Liturghie, pentru că, în cadrul ei, are loc prefacerea darurilor de pâine şi vin în Sfântul Trup şi Sânge ale Domnului Hristos.

Prima Sfântă Liturghie a fost săvârşită de Mântuitorul Hristos la Cina cea de Taină, înainte de patimile Sale. Atunci, luând Iisus pâinea, a binecuvântat-o şi, frângând-o, a dat-o apostolilor spunând: „Luaţi, mâncaţi, acesta este Trupul Meu“; apoi, luând paharul cu vin, a spus: „Beţi dintru acesta toţi, acesta este sângele Meu, care pentru voi şi pentru mulţi se varsă spre iertarea păcatelor“.

Sfânta Liturghie este slujba cea mai sfântă, prin care Sfânta Biserică aduce lui Dumnezeu prinosul ei de recunoştinţă şi de cinstire pentru binefacerile primite de la El. Ea este şi o reactualizare a jertfei Mântuitorului pentru mântuirea noastră, iar rânduiala simbolizează întreaga viaţă a Mântuitorului, de la naştere până la înălţarea Sa la ceruri.

Convorbiri duhovnicești - "Veniți de primiți lumină"

Tema întâlnirii: