Arhivă actualitate

6 mai 2018

Duminica a V-a după Paști (a Femeii Samarinence)

În Duminica a cincea după Paști în Biserica noastră se citește, din Evanghelia de la Ioan (IV, 5-42), despre întânirea Domnului nostru Iisus Hristos cu femeia samarinencă și despre adevărata închinare în duh și în adevăr.

Aici puteți asculta predica Părintelui Arhim. Teofil Părăian la această duminică.

29 aprilie 2018

Duminica a IV-a după Paști (a slăbănogului de la Vitezda)

În duminica a patra după Paști în Biserica noastră se citește, din Evanghelia de la Ioan (V, 1-15), despre minunea vindecării de către Mântuitorul a slăbănogului de la scăldătoarea Vitezda.

22 aprilie 2018

Duminica a III-a după Paști ( a Femeilor Mironosițe și a Sfântului  Iosif din Arimateea)

În duminica a treia după Paști în Biserica noastră se citește, din Evanghelia de la Marcu (15, 43-47, 16, 1-8), despre punerea în mormânt a Domnului nostru Iisus Hrisos de către Sfântul Iosif din Arimateea și despre sosirea la mormânt a femeilor mironosițe, duminică dimineață, cu miresme, pentru a unge trupul Domnului, primind în schimb vestea Învierii Domnului Iisus Hristos.

15 aprilie 2018

Duminica a II-a după Paști ( a Sf. Apostol Toma)

În duminica următoare după Paști în Biserica noastră se citește, din Evanghelia de la Ioan (20,19-31), despre încredințarea Sfântului Apostol Toma cu privire la Învierea Domnului nostru Iisus Hristos.

8 aprilie 2018

Sărbătoarea Învierii Domnului nostru Iisus Hristos

«Cine sunt acei ce iubesc pe Dumnezeu din tot sufletul?

Fie ca ei să se bucure de această măreaţă sărbătoare!

Cine sunt acei ce slujesc Domnului cu credinţă?

Fie ca ei să se veselească întru Domnul!»

Aici puteți citi Pastorala Preafericitului Părinte Patriarh Daniel de Sfintele Paşti 2018.

1 aprilie 2018

Duminica a VI-a din Post - Intrarea Domnului în Ierusalim (Duminica Floriilor)

În această duminică (Duminica Floriilor) serbăm Intrarea Domnului în Ierusalim.  Din Evanghelia de la Ioan (XII, 1-18) se citește despre împlinirea proorociilor pentru Hristos.

Aici puteți asculta predica Părintelui Arhim. Teofil Părăian la această sărbătoare.

25 martie 2018

Duminica a V-a din Post și Sărbătoarea Bunei Vestiri

Anul acesta în Biserica noastră Sărbătoarea Bunei Vestiri cade în Duminica a V-a din Post.

18 martie 2018

Duminica a IV-a din Post ( a Sfântului Ioan Scărarul)

În Duminica a IV-a din Post, în Biserica noastră se citește din Evanghelia de la Marcu (IX, 17-32) și din Evanghelia de la Matei (IV, 25; V, 1-12) despre păcat și puterea credinței.

Duminica aceasta este închinată unuia din sfinții ostenitori ai vieții creștine, Sfântului Ioan Scărarul.

Aici puteți asculta predica părintelui Arhim. Teofil Părăian la această duminică.

11 martie 2018

Duminica a III-a din Post ( a Sfintei Cruci)

În Duminica a III-a din Post, în Biserica noastră se citește din Evanghelia de la Marcu (VIII, 34-38; XIX, 1), despre lepădarea de sine, asumarea Crucii și vederea Împărăției lui Dumnezeu și se cinstește Sfânta Cruce.

4 martie 2018

Duminica a II-a din Post (a Sfantului Grigorie Palama)

În Duminica a II-a din Post, în Biserica noastră se citește din Evanghelia de la Marcu (II, 1-12), despre Minunea vindecării slăbănogului din Capernaum și se pomenește Sfântul Ierarh Grigorie Palama.